
Forumträff: Ett samhälle fritt från rasism – nationell handlingsplan
Datum:
tisdag 27 maj
Tid:
09:00 - 15:00
Plats:
Stockholm
Kategorier:
Jobbar du på en statlig myndighet och vill ha mer kunskap om rasism och hatbrott? Anmäl dig till kommande forumträff som äger rum den 27 maj. På agendan:
- regeringens handlingsplan mot rasism och hatbrott, Regeringskansliet
- om rasismbegreppet och om varför definitionen av rasism är så viktig, Anders Hellström
- boksamtal med Johanna Westeson om Sveriges koloniala historia
- panelsamtal och diskussion om hur vi som statliga myndigheter kan arbeta strategiskt mot rasism och hatbrott, med bland andra Kitimbwa Sabuni, Länsstyrelsen i Stockholm och Daniel Jacobsson, Polismyndigheten.
Forumträffen hålls fysiskt på plats i centrala Stockholm (ej digitalt). Information om adress och lokal skickas via e-post till de som är anmälda när det närmar sig.
Forumträffarna är en del i Forum för levande historias arbete inom uppdraget att samordna regeringens nationella plan mot rasism och hatbrott. Håll dig uppdaterad genom att gå med i myndighetsnätverket mot rasism och hatbrott.
För vem?
Du kan anmäla dig om du jobbar på en statlig myndighet.
Anmälan
Du anmäler dig via formuläret nedan. Sista anmälningsdag är 20 maj 2025.
Forumträffen är kostnadsfri.
Lunch och fika ingår.
Vid frågor, vänligen mejla till samordning@levandehistoria.se
Upptäck fler evenemang
- För alla
Visningar i våra utställningar
Varje lördag har vi visningar i våra utställningar. Välkommen att lära och reflektera genom kunskap om historien!
Datum: lör 26 apr. 2025
Tid: 13:00 - 14:30
Plats: Stockholm
- För skola
Fortbildning: Att undervisa om demokrati
Välkommen till det andra tillfället av två fortbildningar om att undervisa om mänskliga rättigheter och demokrati. Delta vid ett tillfälle eller båda.
Datum: mån 28 apr. 2025
Tid: 15:00 - 17:00
- För skola
Presentation av nytt material för skolan: Nationella minoriteter
Välkommen till en presentation av ett nytt undervisningsmaterial om de nationella minoriteterna i Sverige.
Datum: tis 6 maj 2025
Tid: 16:00 - 17:00
- För alla
Ceremoni Per Anger-priset 2025
Kulturminister Parisa Liljestrand delar ut 2025 års Per Anger-pris till Ana Ruth García från Honduras. Följ livesändningen!
Datum: tors 15 maj 2025
Tid: 16:00 - 17:00
- För myndigheter
Nätverksträff: Tystad demokrati?
Hur kan vi skydda demokratin och motverka att det öppna samhället sluter sig? Välkommen till en nätverksträff för Statens demokratinätverk. Träffen är öppen för alla som jobbar på statlig myndighet.
Datum: tors 22 maj 2025
Tid: 09:00 - 12:00
- Folkhögskola
- För förskola och skola
Utbildning: Lär dig att handleda i Demokratistegen
Välkommen till en utbildning som ger dig verktyg för att kunna handleda verksamheter i modellens sju steg.
Datum: tors 22 maj 2025
Tid: 09:00 - 15:00
- För myndigheter
Forumträff: Ett samhälle fritt från rasism – nationell handlingsplan
Jobbar du på en statlig myndighet och vill lära dig mer om rasism och hatbrott? Forum för levande historia arrangerar forumträffar för myndigheter, för kompetensutveckling och erfarenhetsutbyte.
Datum: tis 27 maj 2025
Tid: 09:00 - 15:00
- För skola
Kurs i Oslo om Förintelsen i Norge under andra världskriget
Forum för levande historia och kulturinstitutionen Voksenåsen bjuder in lärare till en kurs i Oslo med omnejd. Vi kommer att studera Norge under andra världskriget med fokus på ockupationen och Förintelsen, samt attentaten den 22 juli 2011.
Datum: sön 15 juni 2025
Tid:
- För skola
Studieresa: Förintelsens romska minnesplatser i Polen
Välkommen till en fortbildning för att studera folkmordet på romer under Förintelsen. Fortbildningen består av en studieresa till romska minnesplatser i Polen och riktar sig till verksamma ämneslärare, modersmålslärare i romani chib samt romska brobyggare/ungdomsledare.
Datum: fre 29 aug. 2025
Tid: