Samtal med Eva Lecerof
Datum:
onsdag 26 februari -onsdag 26 februari
Tid:
18:00 - 19:00
Plats:
Torsgatan 19, 113 21 Stockholm, Sverige
Arrangör
Målgrupp
När Eva var knappt tre år kliver SS-soldater in familjens kök och letar efter hennes pappa Gottfried. Situationen för de tyska judarna förvärrades och familjen försökte få inresetillstånd till USA. I stället kom Eva och mamma Elsbeth till Sverige.
I maj 1939 kom Eva och hennes mamma till prästgården i Munkfors i Sverige. Det var genom gemensamma bekanta som Evas föräldrar fått kontakt med kyrkoherde Einar Börjesson och hans fru. När Elsbeth fick arbete och bostad i prästgården fick hon inresetillstånd till Sverige.
Eva Lecerofs historia är en del av museets första utställning Sju liv, hör Eva själv berätta om sina upplevelser under kriget, hur det var att komma till Sverige och vad som hände hennes närmaste familj. Museets intendent Diana Chafik kommer samtala med Eva under kvällen.
Sju liv visas till och med den andra mars 2025.
Boka din plats på Sveriges museum om Förintelsens hemsida.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Beskrivning av arrangemangens innehåll kommer från respektive arrangör. För frågor om evenemanget, vänligen kontakta arrangören.